Şabat

Şabat veya yaygın bilinen adıyla Sebt, Yahudi toplumuna özel bir dini gündür. Yahudi inancında mevcut olan dinlenme günü olarak bilinen cumartesi gününü ifade etmektedir. Şabat günü veya Sebt günü olarak isimlendirilen bu özel günde, tüm Yahudi inancına sahip olan kişiler işlerini bırakmaktadır. Yahudi toplumları için “Yehova” ile aralarında mevcut olan özel bağı temsil etmektedir. Şabat’ın kavramsal olarak ortaya çıkışının İbranice’deki “lişbot” yani iş bırakma kelimesinden ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu özel günde herhangi bir iş yapılmadığı gibi elektrik kullanımı da kesinlikle gerçekleştirilmemektedir.

Şabat Nedir?

Yahudi inancında dinlenme günü olarak bilinen Şabat günü, cumartesi gününü ifade etmektedir. Bu nedenle de Yahudi toplumları için iş bırakma yani dinlenme günüdür. Bu günde hiçbir Yahudi herhangi bir iş yapmaz. Şabat’ın ortaya çıkışı tamamıyla Yahudilik inancına temellendirilmektedir. Çünkü Yahudilik inancına göre “Bereşit” olarak isimlendirilen evrenin başlangıcında Tanrı dünyayı sadece 6 günde yaratmıştır. Bunun içinde haftanın ilk günü olan Pazar gününde başlamıştır. Bu sayede Cuma gününe kadar dünyayı yaratmış ve 7.gün olan cumartesi günü dinlenmiştir. Yahudilik inancında evrenin yaratılışının bu şekilde olmasından yola çıkarak Yahudiler, tanrının dinlendiği bugünü kendilerine armağan ettiğini düşünmektedir.

Şabat günü, Yahudiler açısından kutsal olarak kabul edilen bir gündür. Bu nedenle de her bir Yahudinin tüm mesleki işlerine mutlaka bugün ara vererek, kendini ibadete adaması gerekmektedir. Ruhsal tarafını güçlendirmek bu süreçte her Yahudi’den beklenen bir durumdur.

Şabat Günü Etkinlikleri

Şabat günü vesilesi ile tüm Yahudiler gün boyu kendilerini mesleki işlerinden uzaklaştırarak, dinlenmeye ayırır. Ancak bu dinlenmenin sadece fiziksel olarak sınırlı kalmaması gerekir. Bu yüzden de Yahudiler şabat gününde bol bol Tevrat okuması yapar. Hatta sinagog’a giderek dualarda bulunurlar. Dolayısı ile geçmişten beri Yahudi toplumu tarafından şabat gününün geride bıraktıkları tüm haftanın değerlendirmesi olarak görmektedirler. Bu açıdan da şabatın Yahudiler açısından hem geride bıraktıkları haftayı hem de bulundukları eylemleri analiz etmesi beklenir. Aynı zamanda da em Tanrı’ya yakın olmak hem de daha iyi bir insan olabilmek için kendilerine sık sık fırsat sağlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir