Moldova Bağımsızlık Günü

Moldova Bağımsızlık Günü, Moldova’nın bağımsızlığını ilan edişinin yıldönümü şerefine kutlanmakta olan ulusal özel bir gündür. Sovyetler Birliği bünyesinde bulunan Moldova parlamentosu tarafından Moldova’nın bağımsızlığının ilan edildiği gün, bağımsızlık günü olarak ilan edilmiştir.

Moldova Bağımsızlık Günü Tarihçesi

Moldova, 1939 yılı itibari ile “Doğu Bloku” olarak isimlendirilen Sovyetler Birliği’ne katılım gerçekleştiren ülkelerden birisi olmuştur. 1939 yılından itibaren Sovyetler Birliği bünyesinde kalan Moldova, 1991 yılına kadar bu statüsünü korumaya devam etmiştir. Ancak global düzeyde yaşanan gelişmelerin ardından Sovyetler Birliği’nin yani SSCB’nin zayıflaması birliğin dağılmasına neden olmuştur. 19 Ağustos 1991 tarihinde “KGB Başkanı Vladimir Kryuçkov” liderliğinde SSCB ordusu olan Kızıl Ordu tarafından Moskova’da askeri müdahale girişimi gerçekleştirilmiştir. Ordu’nun askeri müdahalesinde sonuç alamamasına üzerine, geri çekilmesi sağlanmıştır. Ancak mevcut merkezi otoriteye karşı söz konusu olan bu girişim, Sovyetler Birliği bünyesindeki ülkelerde tedirginlik oluşturmuştur. Bu süreçte Sovyetler Birliği’nde bulunan ülkeler kendi bağımsızlıklarını bir bir ilan etmeye başlamıştır. Bu ülkelerden birisi de Moldova’dır. Moldova bağımsızlık günü kutlamalarına vesile olan karar ise 1991 yılında Moldova parlamentosu tarafından alınmıştır.

1991 yılında SSCB başkenti Moskova’da gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin sonrasında Moldova’da Meclis tarafından, bağımsızlık görüşmelerine başlandı. 27 Ağustos 1991 tarihinde ise meclis tarafından “Moldova Cumhuriyeti Bağımsızlık Bildirgesi” yayımlandı. Böylelikle Moldova’nın resmi olarak uluslararası ölçekte bağımsızlığı ilan edilmiş oldu. Her yıl itibari ile Moldova’da bu bildirinin yayımlanmış olduğu gün, bağımsızlığın yıldönümü olarak kutlanmaya başlandı. 27 Ağustos’ta Moldova’nın resmi olarak SSCB’den ayrılmasının ardından 25 Aralık 1991 tarihinde SSCB resmi olarak yıkılmıştır. Böylelikle bağımsızlığını kendisi ilan etmiş olan Moldova gibi ülkelerin haricinde SSCB üyeliğini sürdüren ülkeler bulunuyordu. Bu ülkeler SSCB’nin dağılmasından sonra otomatik şekilde resmi statüde bağımsızlıklarını ilan etmiştir.

Moldova Bağımsızlık Günü Kutlamaları

Moldova’da ulusal bayram olarak kabul edilen Moldova bağımsızlık günüresmi tatil olarak kabul edilmektedir. Her yıl aynı tarihte bağımsızlığın yıldönümü çerçevesinde Moldova Devlet Başkanı tarafından halka hitap konuşması gerçekleştirilir. Moldova’nın başkenti Kişinev’de bulunan “Stefan Çel Mare(Büyük Stefan) Anıtı” çevresine çelenk bırakılarak, bağımsızlık onurlandırılmaktadır. Özellikle Sovyetler Birliği döneminde ve bağımsızlık mücadelesi döneminde verilen kayıpların onurlandırılması için bu çelenk bırakma törenleri organize edilmektedir.

Moldova’da bağımsızlık günü kutlamaları çerçevesinde Kişinev’deki “Ulusal Meydan” merkezli olarak konserlerde düzenlenmektedir. Moldova halkının yoğun katılım gerçekleştirdiği bu konser etkinliklerinin yanı sıra spor etkinlikleri de organize edilmektedir.

Moldova Bağımsızlık Günü Ne Zaman?

Moldova bağımsızlık günü kutlamaları, her yıl Ağustos ayının 27.gününde gerçekleştirilmektedir. Bu tarihin seçilmesinin nedeni ile Moldova’nın bağımsızlığının bu tarihte ilan edilmiş olmasıdır. 1991 yılından itibaren her yıl istisnasız olarak başkent Kişinev başta olmak üzere tüm ülke genelinde bağımsızlık günü kutlamaları gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir