MemorialDay

MemorialDay, her yıl geçmişteki yaşanan savaşlarda hayatını kaybetmiş olan Amerikalı asker ve sivillerin anıldığı özel bir gündür. Bu özel gün tüm Amerika Birleşik Devletleri’nde(ABD) federal resmi tatil olarak ilan edilmiştir. Hatta Amerika döviz piyasaları ve Amerikan Borsaları da resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Her yıl düzenli olarak ABD genelindeki çeşitli anma etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Amerikan vatanseverliğinin ve milliyetçiliğinin en ciddi propaganda günlerinden birisi olarak kabul edilir.

Amerika’nın katılım gerçekleştirdiği tüm savaşlarda hayatını kaybeden Amerikalılara ithaf edilmektedir. Çıkış noktası farklı olsa da zaman içerisinde katılmış olduğu savaşların sayısının artması, bu özel Anma Günü’ nün genel bir kapsama kavuşmasına neden olmuştur. Günümüzde Anma günü kutlamaları aktif şekilde sürdürülmektedir. Özellikle ilk çıkış nedeninin unutulmaması, ölen insanların hatıralarına saygı duyulması ve onurlandırılması maksadı taşıyan bir gündür. Bu açıdan dünyada Amerikan milliyetçiliğinin en önemli temsilciliğini yapan özel gün ve eylemlerden birisidir.

MemorialDay Tarihçesi

MemorialDay, ABD tarihinde dünya genelinde resmi olarak katılım gerçekleştirilen savaşlarda hayatını kaybeden Amerikalılara ithafen ilan edilmiştir. Her yıl aynı günde kutlanmakta olan Anma günü, ilk defa ABD’de yaşanan “Amerikan İç Savaşı” çerçevesinde 1865 yılında düzenlenmiştir. 30 Mayıs 1865 tarihinde Amerikan İç Savaşı’nın sona ermesinden sonra General “John Logan”tarafından organize edilmiştir. İlk kutlandığı yıllarda bu isimle anılmayan bu özel gün “MemorialDay” adı ile ise ilk defa 1882 yılında anılmıştır.

Amerikan İç Savaşı ile ilk defa uygulanmaya başlanmasından sonra Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı gibi savaşlara ithafen gerçekleştirilmektedir. Bu savaşlarda hayatını kaybetmiş olan Amerikalılar için ithaf edilen bir gündür. İkinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren bir olay olarak kabul edilen “D-Day” yani “Normandiya Çıkarması” ile de bağdaştırılmaktadır. Her ne kadar her yıl Mayıs ayının son pazartesi günü kutlanıyor olsa da 6 Haziran’da olan D-Day ile bağdaştırılmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nın en fazla Amerikalı kaybının olduğu cephe olması sebebi ile Anma Günü ile bağdaştırılmaktadır. Bu çıkarmada hayatını kaybeden Amerikan askerlerinin onurlandırılması amacıyla Amerikan toplumu üzerindeki etkisi dinamik biçimde kullanılmaktadır.

MemorialDay Ne Zaman?

MemorialDay, her yıl Mayıs ayının son pazartesi günü anılmaktadır. İlk Anma Günü’nün 30 Mayıs 1865 tarihinde gerçekleştirilmiş olmasından kaynaklı, zaman içerisinde Mayıs ayının son pazartesi günü olarak kabul edilmiştir.

MemorialDay Etkinlikleri

ABD’de federal resmi tatil olarak kabul edilen MemorialDay çerçevesinde Amerikan Bayrağı yarıya indirilmektedir. ABD’de ve yurtdışındaki tüm ABD temsilcilik ve askeri alanlarında Amerikan Bayrağı geçmişteki savaşta hayatını kaybedenlere istinaden saygı amaçlı yarıya indirilmektedir. Ayrıca ABD genelinde hayatını kaybedenlerin yakınları, gaziler ve milliyetçiler tarafından askeri mezarlıklar ziyaret edilmektedir. Bu ziyaretler sırasında da küçük bayraklar bırakılması geleneği bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir