Martin Luther King Günü

Martin Luther King Günü, İngilizce “Martin Luther KingDay” ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletleri(ABD) merkezli olarak kabul edilen özel anma günüdür. ABD toplumsal hayatında ve yanı sıra siyasi tarihinde önemli bir isim olan Martin Luther King’in anısına ithaf edilmiş özel bir gündür. ABD’de siyasi tarih açısından çok önemli bir yeri bulunan Martin Luther King’e ithaf edilen bu özel gün pek çok ilki içerisinde barındırmaktadır. Siyasi aktivist ve rahip olan Martin Luther KingJr.’ın ABD’deki “Afro-Amerikalı” olarak tanımlanan insanların yaşadıkları haksızlıklara karşı verdiği mücadelesiyle bilinmektedir. Bu nedenle başta ABD’deki Afro-Amerikalı toplumlar olmak üzere tüm ABD’de de anma günü olarak çeşitli etkinliklerle anılmaktadır.

Martin Luther King Günü Tarihçesi

Martin Luther King günü, siyasi aktivist ve rahip olan Martin Luther King’in vefatının ardından her yıl kutlanan bir anma günüdür. Martin Luther King günü, 1968 yılında silahlı saldırıya uğramasından sonra hayatını kaybetmesine istinaden kutlanmaya başlanmıştır. 4 Nisan 1968 tarihinde ABD’nin Memphis eyaletinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybetmesinin ardından Martin Luther King’in mücadelesinin onurlandırılması ve anma maksadı ile kutlanmaya başlanmıştır.

Martin Luther King Kimdir?

Martin Luther King, Afro-Amerikalı Baptist papaz ve Amerika Yurttaş Hakları Hareketi lideridir. 15 Ocak 1929 tarihinde dünyaya gelen King, dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleri üzerine son derece zorlu bir mücadele vermiştir. Yaşadığı dönemde gerçekleştirdiği eylemleri ile çok kısa bir süre içerisinde başta Afro-Amerikalı vatandaşlar olmak üzere tüm ABD ve dünya genelinde geniş kitleleri peşine sürüklemiştir. ABD’de beyazların siyahilere karşı gerçekleştirdikleri hak ihlallerine karşı çıkan ve bu konuda defalarca tutuklanmış bir aktivist haline dönüştür. 382 günlük “Montgomery Otobüs Boykotu” ile adını ABD’ye duyurmuştur. Daha sonra 1957 yılında “Güney Hristiyan Liderlik Konferansı(SCLC)” kurulmasında önemli bir rol üstlenmiştir. 1961 yılında “Yurttaş Hakları Hareketi” liderliğini üstlenmiştir. 1960’lı yıllarda artık ABD’nin en önemli gündem maddelerinden birisi haline gelmiştir.

ABD’de siyahların oy hakkı, çalışan hakları, diğer temel haklar ve ayrımcılığın sona ermesi adına çeşitli gösteriler düzenlendi. Bu konuda ABD genelindeki organizasyonların öncülüğünü üstlenmiştir. 1964 yılında çıkan “Yurttaş Hakları Kanunu” ve “1965 yılında çıkan “Oy Hakkı Kanunu” ile Amerikan hukuku açısından önemli bir parça olmuştur. ABD’de Martin Luther King, 1963 yılında Washington Yürüyüşü gerçekleştirmiştir. Uluslararası ölçekte ün kazanmasının en temel ve en vurucu noktalarından birisi de bu eylemi olmuştur. Özellikle de King’in 1963 yılındaki bu yürüyüşü çerçevesinde başkentteki ünlü “Lincoln Anıtı” önünde “Bir Hayalim Var” başlıklı konuşması gerçekleştirmiştir. Bu konuşma King’insavundukları ve mücadelesinin dünyaya anlatmayı başarmıştır. Ölümünden sonra her yıl Ocak ayının 15.günü Martin Luther King günü olarak kutlanmaktadır.

Martin Luther Kingayrıca 1964 yılında Nobel Barış Ödülü almaya hak kazanmıştır. Bununla birlikte uğradığı silahlı suikast ile hayatını kaybetmesinden tam 9 yıl sonra dönemi ABD başkanı “Jimmy Carter” tarafından “Başkanlık Özgürlük Ödülü” almaya hak kazanmıştır. Ardından da Martin Luther King günü kutlanmaya başlanmıştır.

Martin Luther King Günü Ne Zaman?

Martin Luther Kinggünü, her yıl ABD başta olmak üzere dünya genelinde Ocak ayının 15.gününde kutlanmaktadır. 15 Ocak tarihinde ABD’nin tüm eyalet ve şehir merkezlerinde çeşitli yürüyüşler ile anma etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Özellikle Martin Luther King’in mücadelesini onurlandırmak, insanlara sağladığı hakları korumak maksadı ile bu özel gün ilan edilmiştir. Martin Luther King günü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir