Kudüs Günü

Kudüs günü, İslam toplumları tarafından her yıl dünya genelinde organize edilen yürüyüşlerle icra edilen özel bir gündür. Global ölçekte uluslar bazında herhangi bir resmiyeti bulunmayan özel bir gün olarak kabul edilir. Her yıl işgal altında bulunan Filistin’in bağımsızlığı için büyük katılımlarla insanların gerçekleştirdikleri destek yürüyüşleri ile kutlanmaktadır. Ağırlıklı olarak İslami ülkelerdeki dini, sivil ve siyasi örgütlerin önderliğinde organize edilen şehirlerin merkezlerini baz alan yürüyüşler gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde Filistin’in bağımsızlığı, Filistinlilerin işgalci İsrail tarafından gördükleri zulmü dünya gündemine taşımak maksadıyla organize edilen yürüyüşlerin gerçekleştirildiği bir gündür.

Kudüs Günü Tarihçesi

Kudüs günü olarak isimlendirilen Filistin’in bağımsızlığı temasında yürüyüşlerin gerçekleştirildiği bu özel günün tarihi 1982 yılına uzanmaktadır. 1982 yılında İran İslam Devrimi lideri “Ayetullah Humeyni” tarafından düzenlenen yürüyüşle ortaya çıkmıştır. Ayetullah Humeyni 1982 yılında İsrail’ in Filistin topraklarında yaptığı zulme karşı dünya toplumlarının sessiz kalması üzerine böyle bir harekette bulunmuştur. Bu tarihten itibaren her yıl başta İran olmak üzere dünya genelindeki pek çok İslam ülkesi tarafından Kudüs gününde yürüyüşler organize edilmektedir. Böyle özel bir günün ilan edilmiş olmasının amacı işgal altındaki Filistin topraklarının bağımsızlığının uluslararası düzeyde verilmesi amacıyla dünya toplumlarının dikkatini çekmektir. Ayrıca dünya insan hakları toplumlarının ve devletlerinin Filistin’de insanların yaşadıkları zulme kayıtsız kalmaması, haberdar olması ve çözüm sağlaması amacı da taşımaktadır.

Kudüs Günü Yürüyüşleri Yapılan Ülkeler

Kudüs günü için ülkeler bazında resmiyet kazanmış olan herhangi bir özel gün düzenlemesi bulunmamaktadır. Ancak dünya genelinde İslam ülkeleri tarafından Kudüs gününe istinaden yürüyüşler düzenlenmektedir. Pakistan, Endonezya, İran, Lübnan, Bahreyn ve Türkiye’ de sivil toplum örgütleri tarafından yürüyüşler organize edilmektedir.

Kudüs Günü Ne Zaman?

Kudüs günü İslam ülkelerinde hicri takvime göre her yıl aynı tarihte gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle miladi takvime göre her yıl kutlandığı gün değişiklik gösterebilmektedir. Kudüs gününün kutlamaları her yıl hicri takvime göre Ramazan ayının son Cuma günü gerçekleştirilmektedir.

İsrail-Filistin Kudüs Sorunu

İsrail, bir Yahudi devleti olarak inançları doğrultusunda bugün Filistin devletinin de içerisinde bulunduğu bölgenin kendilerine bahşedilmiş bölge olduğuna inanmaktadır. Bu nedenle de İsrail, 20.yüzyılın ortalarından itibaren sistematik olarak Filistin devleti topraklarını işgal etmeye başlamıştır. Bu amacını gerçekleştirirken de tüm dünyanın sessiz kaldığı zulüm, işkence gibi insan hakları eylemlerde bulunmuştur.

Filistin’in başkenti Kudüs’ünde önemli bir kısmını eline geçiren İsrail, bu kadim şehrin kendi başkenti ilan etme üzerine çalışmalar gerçekleştirmektedir. Kudüs, dünya üzerindeki semavi dinler olarak kabul edilen İslamiyet, Hristiyanlık ve Yahudilik için önem taşıyan kadim bir şehirdir. Bu sebeple her 3 dinin günümüzdeki temsilcileri, savunucuları Kudüs’ün hakimiyetikonusunda mücadele etmektedir. Kudüs başta olmak üzere tüm Filistin Devleti topraklarında Müslümanların, Yahudiler tarafından gördükleri eziyet sebebiyle Kudüs günü ortaya çıkmıştır.

Türkiye’de Kudüs Günü

Türkiye’de Kudüs günü olarak kabul edilen resmi bir özel gün bulunmamaktadır. Ancak geçmişten beri her yıl katılımın arttığı çeşitli yürüyüş ve gösteriler düzenlenmektedir. Her yıl Ramazan ayının son Cuma günü Türkiye genelinde başta cemaatler, tarikatlar ve dini örgütler olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından yürüyüşler düzenlenmektedir. Özellikle Türkiye’nin büyükşehirlerinin merkezi noktalarında Filistin bağımsızlığı için İsrail karşıtı gösteriler düzenlenmektedir. Bu gösterilerin yanı sıra Filistin Devleti ve Kudüs’ün İslamiyet için mevcut önemi hakkında toplumun bilinçlendirmesini hedefleyen organizasyonlar düzenlenmektedir. Sergiler, konuşmalar, münazaralar ve konferanslar şeklinde çeşitli etkinliklerle konuya dair toplum bilgilendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir