Kore Kurtuluş Günü

Kore Kurtuluş Günü, 2.Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra ülkedeki Japon işgalinin sona erdirilmesi şerefine kutlanmakta olan özel gündür. İkinci Dünya Savaşı sırasında devam eden Japon İmparatoluğu’nun yenilen tarafta olmasına istinaden Japon sömürgeciliğinden kurtulmuştur. 1945 yılında Japon sömürgeciliğinden kurtulan Kore halkı, her yıl aynı tarihte onurlandırma/şereflendirme maksadı ile kutlanan özel bir gündür. Günümüzde ikiye ayrılan Kore’de hem Kuzey Kore hem de Güney Kore tarafından kutlanmakta olan özel günlerden birisidir. Bu açıdan hem Kuzey’in hem de Güney’in nadiren ortaklaşa kutladıkları özel günler arasında yer almaktadır.

Kore Kurtuluş Günü Tarihçesi

Japon yönetiminde Kore olarak isimlendirilen 1910 ile 1945 yılları arasında Kore, Japon İmparatorluğu tarafından ilhak edilmiştir. Etkin biçimde sömürgeleştirdiği Kore’ de uzun süre halka zulüm eden ve tüm kaynaklarını sömürmüştür. Tüm dünyayı etkisi altına alan İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya, savaşın ilerleyen sürecinde Amerika Birleşik Devletleri’nin(ABD) PearlHarbor Limanı’nı bombalamıştır. Bu intihar saldırıları ile ABD’ye resmi savaş açarak, savaşa katılmıştır. Ancak 1945 yılında sona eren İkinci Dünya Savaşı’nı kaybeden ülkeler arasında yer almıştır. ABD tarafından atılan Hiroşima ve Nagazaki atom bombalarından sonra teslim olmak durumunda kalmıştır. Bu şekilde bölge coğrafyasında da Japon İmparatorluğu hükümranlığı sona ermiştir. Bu şekilde günümüzde de kutlanmaya devam eden Kore kurtuluş günüortaya çıkmıştır.

15 Ağustos 1945 yılında Kore’deki Japon İmparatorluğu işgali resmi olarak sona ermiştir. Bu nedenle Kore’ de ikiye ayrılana dek Kore kurtuluş günü kutlamaları gerçekleştirilmiştir. Kore’ de kuzey ve güney iç savaşı sonrasında Kuzey Kore komünist ve diktatör rejiminde ayrı bir devlet olmuştur. Bu şekilde Kuzey Kore ve Güney Kore olarak ikiye ayrılan Kore’de halen aynı coşku ve aynı acıyla Kore kurtuluş günü kutlamaları gerçekleştirilmeye devam edilmektedir.

Kore Kurtuluş Günü Ne Zaman?

Kuzey Kore ve Güney Kore tarafından her yıl aynı günde kutlanmaya devam etmektedir. Her iki tarafında kutladığı nadir günlerden birisi olan Kore kurtuluş günü her yıl Ağustos ayının 15.gününde kutlanmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir