Kanada Günü

Kanada Günü, Kanada’ya özgü bir milli bayram günüdür. Kanada günü, tüm Kanada’da resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Kanada’da İngilizce ve Fransızca resmi dil olarak kabul edilmektedir. Resmi tatil olmasından dolayı tüm devlet kurumları ve okullar için tatil ilan edilmektedir.  Bu nedenle Kanada gününün kutlamalarında İngilizce “CanadaDay” ve Fransızca “FeteduCanada” olarak isimlerle kutlanmaktadır. Kamu kurumlarının yanı sıra bu özel günde özel sektör genelinde de resmi tatil ilan edilmektedir. Kanada’nın bağımsızlığını ve yerel yönetim hakkına sahip olmasına binaen kutlanmakta olan özel bir gündür. Bu nedenle Kanada gününün Kanada tarihinde ve toplumu üzerinde güçlü bir etkisi bulunmaktadır. Ülke genelinde devlet kurumları, okullar ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen özel organizasyonlarla kutlanmaktadır. Kanada’ nın tüm merkezlerinde resmi geçit törenleri düzenlenerek, kutlamalar gerçekleştirilir. Ayrıca gün boyunca Kanada tarihi ve Kanada milliyetçiliği kavramlarını öne çıkartacak çeşitli konuşmalar, sergiler ve etkinlikler de düzenlenmektedir.

Kanada Günü Tarihçesi

Kanada’nın bugünkü temellerini atan 4 eyaletten oluşan “Federasyon” için yerel yönetim hakkının verilmesi vesilesi ile kutlanmakta olan özel bir gündür. Kanada günü olarak isimlendirilen Kanada’ya özgü bu milli bayram, eskiden “Dominyon Günü” olarak kutlanmaktaydı. 1867 yılında İngiliz Krallığı, kendisine bağlı olan Kanada için “İngiliz Kuzey Amerika Yasası” kapsamında Kanada’yı oluşturan 4 eyalete yerel yönetim hakkı vermiştir. Bu nedenle de 1867 yılından itibaren her yıl bugün Dominyon Günü olarak kutlanmıştır. Ancak 1982 yılında Kanada tarafından alınan bir karar ile birlikte bugünün Dominyon Günü olarak kutlanması sonlandırılmıştır. Dominyon Günü yerine Kanada her yıl Kanada Günü olarak yeni isimle kutlamalara devam etmiştir.

Dominyon Nedir?

Kanada gibi Birleşik Krallığa bağlı olan İngiltere dışındaki topraklardaki ülkeler “Commonwealth” üyesi olarak kabul edilmektedir. Britanya İmparatorluğu’nun diğer bir adı olan Commonwealth, İmparatorluğun İngiltere dışındaki topraklarını betimlemektedir. Bu çerçevede de Dominyon Günü kutlamaları Commonwaelth üyesi olan ülkelerde gerçekleştirilmektedir. Dominyon günü kutlaması temel olarak o Commonwealth üyesi olan ülkenin kurulduğu ve kısmi bağımsızlık kazandığı günlerde yapılmaktadır.

Dolayısıyla 1867 yılında kısmi bağımsızlığını alan Kanada’da Dominyon günü kutlanmaya başlanmıştır. Bu şekilde Kanada genelinde daha ağırlıklı bir milliyetçilik ilkesinin toplum geneline benimsetilmesi amaçlanmıştır. Dominyon olan yani Commonwealth üyesi olan tüm ülkeler arasında vizesiz olarak seyahat edebilme imkanı bulunur. Siyasi ve ticari olarak da bu ülkeler birbirleriyle daha yakın bir ilişki içerisinde bulunmaktadır. Dominyon olması vesilesiyle de yeni adıyla Kanada genelinde resmi olarak Kanada Günü kutlanmaktadır.

Kanada Günü Ne Zaman?

Kanada, bir Commonwealth üyesi olarak kısmi bağımsızlığını(Dominyon statüsünü) 1 Temmuz 1867 yılında kazanmıştır. Bu yüzden de her yıl Temmuz ayının 1.günü Dominyon günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1 Temmuz 1982 yılında alınan karar ile birlikte Dominyon günü kutlamaları Kanada günü adı altında kutlanmaya başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir