İzlandaca Günü

İzlandaca Günü olarak isimlendirilen bu özel gün her yıl İzlanda’da kutlanmakta olan özel bir gündür. İzlanda genelinde her yıl çeşitli etkinliklerle kutlamalar gerçekleştirilmektedir. İzlanda’da İzlandaca gününün kutlamaları her yıl Kasım ayının 16.günü gerçekleştirilmektedir. Çünkü 16 Kasım tarihi, İzlanda’nın edebiyat ve dil gelişiminde son derece önemli bir rol üstlenmiş olan İzlandalı şair “JonasHallgrimsson” isimli şairin doğum günü olmasıdır. İzlanda Günü’nde ülke genelindeki eğitim kurumlarında, edebiyat ve sanat sivil toplum örgütleri ile kültür kuruluşları tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca her yıl Kasım ayının 16.gününde İzlanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ünlü şaire ithafen “JonasHallgrimsson Ödülü” dağıtmaktadır.

İzlandaca dil tarihi ile ilgili bulunan en eski kaynaklar 1100’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Bu döneme ait kaynaklar şiir sanatı ve hukuk branşları üzerinedir. Köklü dil tarihi vesilesi ile İzlanda tarafından her yıl özel bir günle gelişimine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Yüzlerce yıllık dil tarihinde önemli rol üstlenmiş olan isimlerinde bu özel günle onurlandırılması amaçlanmaktadır.

İzlandaca Günü JónasHallgrímsson Ödülleri

İzlanda’da her yıl 16 Kasım İzlandaca günü kutlamaları kapsamında JonasHallgrimsson Ödülü organizasyonları düzenlenmektedir. Ünlü İzlandalı şairin doğum gününün seçildiği bu özel günde hem dilin gelişimine destek verilmekte hem de şairin onurlandırılması amaçlanmaktadır. JonasHallgrimsson, 1807-1845 yılları arasında yaşamış, İzlanda’nın şiir ve edebiyat gelişimi için önemli rol üstlenmiş önde gelen isimlerden birisidir. İzlandaca dilinin gelişimi açısından eserleri ile son derece değerli katkılar sunmuştur. Hatta 19.yüzyılda İzlanda genelinde gerçekleşen bağımsızlık mücadelesinin önemli kaynağı olan “İzlanda Bağımsızlık Hareketi” organizasyona destek sağlamıştır. Bunun için ilk kez 1835 yılında yayınlanmaya başlanan “Fjölnir” isimli kurucusu olduğu dergi ile bağımsızlık hareketine büyük bir destek vermiştir. Bu açıdan da ülkenin bağımsızlığını kazanması noktasındaki mücadele ve katkıları ile de İzlanda’da oldukça saygı duyulan bir isimdir.

Mesleğinin ve uğraşı alanının sanat, gazetecilik ve şiir olması vesilesi ile de İzlanda hükümeti tarafından İzlandaca günü kutlamaları Jonas şerefine ithaf edilmektedir. Jonas aynı zamanda da İzlanda milliyetçiliğinin önde gelen isimlerinden birisidir. Bu durumda Jonas’ın İzlanda tarihi açısından son derece önemli ve aktif bir siyasi figür olmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir