İzlanda Milli Günü

İzlanda Milli Günü, her yıl Haziran ayının 17.gününde tüm ülkede kutlanan özel bir gündür. İzlanda’ da her yıl 17 Haziran tarihi, resmi tatil olarak kabul edilmektedir. İzlanda’nın 1944’te bağlı olduğu Danimarka Krallığı’ndan ayrılarak, bağımsız “İzlanda Cumhuriyeti” devletini kurması vesilesi ile kutlanan özel bir gündür. Ancak söz konusu tarihin seçilmesi resmi ayrılış veya kuruluşla doğrudan bağlantılı değildir. Bu tarihin seçilmesi İzlanda kültüründe önem taşıyan figürlerden birisi olan 19.yüzyılda “İzlanda Bağımsızlık Hareketi” lideri olan JonSigurosson’un doğum günü olmasındandır. Bu şekilde hem onun bağımsızlık için verdiği mücadeleyi onurlandırmak hem de bağımsızlıklarını kutlamayı amaçlamaktadır.

İzlanda Milli Günü Tarihçesi

İzlanda milli günü tarihi “İkinci Dünya Savaşı” ve hatta 19.yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahiptir. İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasından kısa bir süre sonra Nazi Almanya’sı tarafından İzlanda’nın da bağlı olduğu Danimarka Krallığı işgal edilir. Ancak İzlanda, bu işgal sırasında da Danimarka’ya olan bağlılığını korur ve bağımsızlık için savaşın sona ermesini bekler. Savaş sırasında Nazi Almanya’sının zayıflamaya başlamasından sonra İzlanda toprakları Amerika Birleşik Devletleri(ABD) ve İngiltere’ den oluşan kuvvetler tarafından işgal edilir. Bu işgal döneminde İzlanda parlamentosu tarafından bağımsızlığın ilan edilmesi için 3 yıl süreyle beklenmesi zorunlu tutulur. Sürenin dolmasının ardından 17 Haziran 1944 yılında Danimarka Kralı 10.Christian tarafından yayımlanan bir mektupla İzlanda’nın bağımsızlığı kutlanmıştır.

Bu tarih itibari ile de İzlanda’da her yıl Haziran ayının 17.günü İzlanda milli günü olarak kutlanmaya başlandı. İzlanda’nın, Danimarka’dan ayrılarak, bağımsızlığını kazanmasından sonra “Monarşi” kaldırılmıştır. Ancak kaldırılan monarşi ile birlikte “İzlanda Anayasası” açısından pek fazla değişim meydana gelmedi. Mevcut anayasadaki “Kral” söylemi yerini “Başkan” söylemine bıraktı. İzlanda’da toplum tarafından bağımsızlık gününün kutlamaları son derece büyük coşkularla kutlanmaya başlandı. Bu kutlamaların merkezine de İzlanda Bağımsızlık Hareketi JonSigurosson’u koydu. İzlanda Cumhuriyeti tam bağımsızlık kazandıktan sonra ilk cumhurbaşkanı ise “SveinnBjörnsson” olmuştur.

İzlanda Milli Günü Kutlamaları

Tüm bağımsızlık kutlamaları gerçekleştiren ülkelerde olduğu gibi İzlanda’da İzlanda milli günü kutlamaları resmi tatil olarak kabul edilir. Bu özel günde tüm İzlandalılar tarafından yoğun katılımların gerçekleştirildiği geçit törenleri düzenlenir. Halka açık konuşmaların gerçekleştirildiği, bando takımlarının geçit törenlerine liderlik ettiği kutlamalara yoğun şekilde iştirakte bulunulur. Ayrıca geçit törenlerine katılım gerçekleştiren toplulukların eğlendirilmesi amacı ile İzlanda’nın kültür ve sanatını temsil eden farklı sanatçılar sahne alır. Böylelikle küçükten büyüğe tüm İzlandalılar’ın İzlanda milli günü kutlamalarının coşkusunu doyasıya hissetmesi amaçlanır.

İzlanda milli günü kutlamaları için sıra dışı bir gelenekte bulunur. İzlanda Milli Günü’nün kutlanmaya başlandığı tarihten yaşanması nedeniyle güneybatı bölgesinde yağmur beklenmesi geleneği olmuştur. İzlanda’nın güneybatı coğrafyasında her milli gün kutlamalarında yoğun yağmur yağışı meydana gelmektedir. Bu durum toplum genelinde geleneksel bir beklenti ve etkinlik haline dönüştürülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir